Zasady konserwacji stali nierdzewnej
Wyroby ze stali charakteryzują się odpornością na obciążenia mechaniczne oraz dobrze znoszą kontakt z wieloma chemikaliami. Ich słabością jest podatność na uleganie korozji, zwłaszcza w środowisku, w którym występuje wysoka wilgotność lub stały kontakt z wodą. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie ze stali nierdzewnej. Choć ma ona znacznie większą wytrzymałość na tworzenie się tlenku żelaza, to jednak nie jest niepodatna na wszystkie czynnik zewnętrzne. Przekonajmy się, jak radzić sobie z zanieczyszczeniami stali nierdzewnej.
Czym charakteryzuje się stal nierdzewna?
Stal nierdzewna to stop węgla i żelaza, do którego wprowadzono również dodatek chromu. Jego obecność przesądza o charakterystycznym wyglądzie metalu, a także wpływa na jego własności użytkowe, znacznie ograniczając niebezpieczeństwo pojawienia się korozji. Jest to możliwe za sprawą tworzenia się na powierzchni tlenków chromu, które mają znacznie niższy potencjał niż żelazo. Nie można jednak zapominać, że choć stal nierdzewna jest o wiele bardziej odporna na ryzyko korozji, to wymaga również odpowiedniej konserwacji w celu zapobiegania pojawianiu się przebarwień, tworzeniu osadów oraz możliwemu niszczeniu materiału. Dla osiągnięcia odpowiednich efektów trzeba pamiętać o korzystaniu z właściwych narzędzi i specyfików.
Jak czyścić stal nierdzewną?
Środki do czyszczenia stali nierdzewnej należy dopasować do rodzaju zanieczyszczeń. W przypadku niewielkich zabrudzeń najlepiej sprawdza się spłukiwanie czystą wodą, a jeśli to nie przyniesie skutku, można zastosować łagodne detergenty lub preparaty zawierające sodę oczyszczoną, ocet lub kwas cytrynowy. Silniejsze zanieczyszczenia można usuwać specjalnymi środkami zawierającymi w swym składzie kwas fosforowy, a następnie alkalicznym preparatem neutralizującym. Jeśli plamy i przebarwienia pochodzą ze stali węglowej można użyć kwasu szczawiowego. Dobierając środki czyszczące trzeba jednak pamiętać, że nie mogą one zawierać chlorków, fluorków oraz jodków i bromków. Nie można też stosować materiałów o silnych właściwościach ściernych.
Wróć na bloga