Co wchodzi w skład osprzętu żeglarskiego?

Żadna jednostka pływająca nie może się obejść bez dużej ilości dodatkowego wyposażenia i osprzętu. Potrzebne są nie tylko specjalne przyrządy do obsługi żagli, ale także rozmaite mocowania, wsporniki czy elementy ułatwiające poruszanie się po jednostce oraz zwiększające bezpieczeństwo załogi. Wiele rzeczy, które wchodzą w skład osprzętu żeglarskiego, jest wykonywanych z metali. Ze względu na panującą wilgoć, a często możliwość ochlapania czy czasowego zanurzenia w wodzie znaczna część tego rodzaju elementów jest wykonywana ze specjalnego gatunku metalu – stali nierdzewnej czy stali kwasoodpornej.

Dzięki składowi tego stopu, zawierającego m.in. sporą domieszkę chromu, a czasem również niklu, manganu, molibdenu, krzemu, wszystkie części, które są z niego wykonane, charakteryzują się odpornością na korozję, również powodowaną przez wodę morską. Sprawdźmy, które elementy osprzętu żeglarskiego są najczęściej robione ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej.

Obsługa takielunku

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów przeznaczonych do obsługi takielunku wykonanymi z takiej stali są różnego rodzaju bloczki i rolki, po których poruszają się liny. Bardzo często wykorzystuje się również m.in. krętliki lub ściągacze. Przydatne są również knagi czy rozmaite kluzy. Bardzo często do obsługi wszystkich lin używanych na jachtach i łodziach motorowych używa się kauszy ze stali kwasoodpornej. Chronią one linę przed uszkodzeniem i nadmiernym zużyciem zarówno w przypadku obciążenia, jak i przy przesuwaniu się fragmentu liny przez stworzoną pętlę.

Relingi i cumowanie

Na jachtach i łodziach motorowych elementy ze stali nierdzewnej są wykorzystywane również jako części relingów. Rozpięte specjalne stalowe linki mocowane do odpowiednich podpór chronią przed poślizgnięciem się i wypadnięciem za burtę. Wiele elementów stalowych jest używanych też do osprzętu cumowniczego i mocowania cumy dziobowej, rufowej czy szpringów. Metalowy osprzęt jest używany także do mocowania odbijaczy.

Wyposażenie jednostki pływającej

Jednostki pływające potrzebują również dużej ilości sprzętu pomocniczego. Od różnych przejść burtowych, po drabinki ułatwiające wchodzenie na jacht z wody czy też wspinanie się na wyższy pokład motorówki. W użyciu są też znaczne ilości wyposażenia mocującego rozmaite elementy od zawiasów po kątowniki i różne haki.

Wróć na bloga
Close Menu