Jak czyścić stal nierdzewną?
Wyroby ze stali są używane powszechnie. W niektórych zastosowaniach jej podatność na korozję może okazywać się poważnym problemem. Tam, gdzie będzie to istotne, korzysta się więc ze stali nierdzewnej. Także ona wymaga jednak właściwej konserwacji oraz prawidłowego czyszczenia. Przekonajmy się, w jaki sposób powinno się usuwać z niej zabrudzenia.
Czym charakteryzuje się stal nierdzewna?
Stal nierdzewna jest materiałem odpornym na korozję, który powstaje jako stop węgla i żelaza z odpowiednim dodatkiem chromu. Pierwiastek ten wpływa na charakterystyczne wybarwienie stali oraz jej połysk, a jednocześnie tworzy na powierzchni warstwę tlenków chromu. Ponieważ mają one o wiele niższą pozycję w szeregu napięciowym, niezwykle szybko i skutecznie redukują ryzyko pojawiania się rdzy. Warto jednak pamiętać, że mimo swej gładkiej powierzchni ułatwiającej zachowanie czystości, stal nierdzewna również może ulegać zabrudzeniom. Ze względu na to, że jest ona podatna na działanie niektórych chemikaliów np. fluorków i chlorków, a także jodków oraz bromków, do jej czyszczenia należy wybierać wyłącznie odpowiednie specyfiki.
W jaki sposób usuwać zabrudzenia ze stali nierdzewnej?
Stal nierdzewną można czyścić na różne sposoby, w zależności od skali i rodzaju zabrudzeń. Najdelikatniejszą metodą sprawdzającą się przy niewielkich i łatwych do usunięcia śladach, np. zwykłym błocie czy kurzu będzie płukanie powierzchni czystą wodą. W przypadku bardziej uporczywego brudu można użyć preparatów z sodą oczyszczoną, octem albo kwasem cytrynowym lub łagodnych detergentów. Do silnych zanieczyszczeń niezbędny okaże się kwas fosforowy oraz odpowiedni środek neutralizujący. Do pozbywania się pozostałości ze śladami rdzy lub resztkami stali węglowej, należy zastosować kwas szczawiowy.
Wróć na bloga