Jak wykorzystuje się stal w budownictwie?

Stal jest stopem żelaza i węgla, który może zawierać również wiele dodatków poprawiających właściwości materiału w poszczególnych obszarach, np. zwiększających wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, podnoszących twardość lub sprężystość, a także termiczne lub chemiczne. Dobrym przykładem jest tu choćby stal nierdzewna, która dzięki obecności chromu lub chromu i niklu czy także innych składników jest o wiele wytrzymalsza na procesy utleniania. Z uwagi na swoje cechy stal jest bardzo szeroko wykorzystywania w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Przekonajmy się, do czego można jej użyć w budownictwie.

Stal jako niezbędny materiał konstrukcyjny

Obiekty budowlane muszą przenosić znaczne obciążenia związane ze swoją masą, a także radzić sobie z siłami zewnętrznymi pojawiającymi się podczas ich eksploatacji. O ile najczęściej wykorzystywany materiał konstrukcyjny znakomicie sprawdza się, jeżeli chodzi o ściskanie, o tyle jest podatny na uszkodzenia w wyniku działania sił pracujących na zginanie. Dla poprawy parametrów wytrzymałościowych stosuje się więc zbrojenia stalowe w postaci prętów lub elementów sprężanych. Ze stali powstają również konstrukcje nośne – słupy, dźwigary i belki. Służą one zarówno jako szkielety budynków, mostów czy wiaduktów, jak i części ich przykryć dachowych czy rozmaitych instalacji od schodów wewnętrznych po wszelkiego typu wzmocnienia.

Elementy stalowe w budownictwie

Stal jest używana nie tylko w postaci profilów stalowych różnych rodzajów, ale także jako blachy potrzebne m.in. do przygotowywania pokryć dachowych, paneli elewacyjnych czy płyt warstwowych. Ze stali powstaje różnego rodzaju armatura, elementy złączne oraz fragmenty wyposażenia budynków od drzwi, ram okiennych czy bram garażowych przez okucia aż po poręcze i balustrady.

Wróć na bloga
Close Menu